Dne 13. května 2017 se v Ostravě, v “industriálním chrámu” Trojhalí Karolina konal “svátek bojových umění” Dragon Cup 2017.

Samotné zahájení bylo doprovázeno pochodem a oficiálním nástupem všech závodníků reprezentující své kluby a země na hlavní platformu. Významné osobnosti Dragon Cup-u symbolicky otevřeli bojovníkům cestu za vítězstvím přeseknutím červené stuhy katanou. K těmto významným osobnostem patřili: Primátor města Ostravy – Mgr. Tomáš Macura, MBA, primátor města Karviné – Tomáš Hanzel, ředitel KVV – plukovník Ing. Jaroslav Hrabec, náměstek KŘP – plukovník Mgr. Bc. Radim Wita a hlavní osobnost celé akce – shaolinský velmistr SHI YAN XU!

 

Na zahájení se konaly dvě vystoupení – jedno z vystoupení předvedli zkušení profesionálové armády ČR, kde ukázali jejich armádní tréninkové metody otužování těla, ukázky zásahů včetně efektní střelby, ukázky Boje z blízka a na závěr odvedli VIP osobu do bezpečí. Pro milovníky bojových umění zřejmě nejdůležitějším momentem celé akce byla ukázka samotného velmistra SHI YAN XU, který předvedl svou mistrně zvládnutou shaolinskou formu, kdy jej v tichosti a napětí sledovali nejen všichni závodníci, ale celý zaplněný areál Trojhalí – “Pro nás jeden z nejdůležitějších okamžiků celé akce, kdy jsme zároveň hned na začátku všem soutěžícím ukázali mistrovství, kterého během života můžeme všichni dosáhnout.”, říká Jaroslav Szweda.

 

 

“Hlavní myšlenka celé akce je ukázat krásu a potřebnost bojových umění ve společnosti, jelikož bojová umění představují komplexní přípravu nejen našeho fyzického těla, ale také duševna, které je v dnešní době přehlíženo a lidé, zejména mladí, nemají úctu k lidem ve svém okolí. Díky lidem, kteří aktivně dělají bojová umění, jsme schopni zajistit velice schopné kandidáty do Armády a Policie České Republiky, kteří nás chrání a bojují za naše životy každý den. Právě v rámci Dragon Cup-u jsme se rozhodli spojit bojová umění s AČR a PČR.”, vysvětlují hlavní organizátoři Jaroslav Szweda, Marek Szweda a Jan Rušaj.

Samotný základ celé akce tvoří tradiční soutěž mezi školami různých stylů bojových umění – Otevřené mistrovství světa v bojových uměních DRAGON CUP, jejíž název nese celá tato akce. Letos se soutěže zúčastnilo celkem 10 národností z Evropy, Asie a USA s počtem přes 200 soutěžících bojovníků z různých škol (Kung-Fu, Karate, Taekwondo, Kempo, Shaolin a MMA)! Soutěžilo se v bezkontaktních tak i kontaktních disciplínách – z bezkontaktních disciplín můžeme zmínit například tradiční formy, které se dělí na formy se zbraní, tvrdé, měkké, vnitřní a synchron. Další disciplínou byl DUO COMBAT, kde dvojice bojovníků předváděly zvládnutí sebeobranných situací, ať už beze zbraně, tak i se zbraní – nožem, holí, nebo pistolí. Z divácky atraktivnějších, kontaktních, disciplín byly amatérské zápasy MMA Dragon Combat, které se konaly v kleci a přilákaly obrovské množství diváků. Ne méně zajímavou disciplínou byl Dragon Fight – což je spojení kickboxu s využitím porazů a přehodů – vytvořili jsme univerzální pravidla, aby byly vhodné pro všechny bojové styly – proto v soutěži vítáme všechny nehledě na cvičený styl. Každý styl během soutěže ukáže své dovednosti a taktiku proti soupeři. Uzavřené soutěže jednotlivých stylů mezi sebou jsou jednolité a bojovníci nemohou poznat rozličné taktiky, které využívají jiné styly bojových umění a tak stagnují – nám jde zejména o získávání zkušeností a navazování nových přátelství, proto je soutěž otevřena opravdu pro všechny.

 

 

Součástí akce byla soutěž mezi neustále rostoucí komunitou “Workouterů”, kde se sešlo na jedno místo 40 soutěžících z ČR, Slovenska a dokonce i reprezentant Mexika, aby si spolu zasoutěžili v disciplínách King/Queen of muscle ups, weighted a freestyle. Král muscle-upů se stal Jonáš Vilikovský s neuvěřitelným počtem 18 striktních muscle-upů!!! Soutěže se účastnil také světový rekordman ve shybech s přidanou zátěží – Vojtěch Holý, který vyhrál disciplínu weighted ve své kategorii. Prvky jako stojka, kotoul na hrazdě, planch, vlajka, muscle-up – to jsou běžné věci, které jste mohli zahlédnout během soutěže.

 

 

V rámci doprovodného programu se lidé mohli přijít podívat na vystavenou armádní a policejní techniku, kde byl k vidění například policejní člun Alunautic spolu s vozidlem Amaroc, technické vozidlo Iveco, čtyřkolka spolu s vystavenou technikou těžkooděnců. Armáda se prezentovala vozidlem UAZ, vozidlem Iveco, motorkou BMW od vojenské policie spolu s několika dalšími vozy a výstavou armádní výstroje a výzbroje. Pro veřejnost jsme měli připravený také akční program – po areálu jsme měli připravených několik střeleckých stanovišť, kde si lidé mohli zastřílet například z flobertek, vzduchovek, kuše, a oblíbená byla také laserová střelnice, která byla umístěna v suterénu Trojhalí v historickém komplexu katakomb. V tomto areálu byla také umístěna zřejmě nejoblíbenější střelecká atrakce – taktická střelba s airsoftovou zbraní – za tento skvělý program děkujeme Laserové střelnici Ostrava. Z nestřeleckých atrakcí bych zmínil simulátor stavu beztíže – “Gyroskop”, který se za celou dobu akce nezastavil a děti si neustále užívali přetížení až 3G! Ve chvílích odpočinku si lidé prohlíželi sortiment bojových umění Ippon Shopu, sortiment zbraní Chladné Zbraně, stánek Čechymen a zejména obdivovali tématickou výzdobu celého areálu, kde diváky zaujaly zejména vystavené luxusní automobily AR Cars.

Během akce se konalo ještě několik dalších, akčních, vystoupení – například policejní zastavení vozidla uvnitř Krytého Náměstí v Trojhalí, kdy policisté pachatele vytáhli z auta a následně jej zpacifikovali – byla to opravdu rychlá a profesionální ukázka. Na akci se také prezentovala vojenská policie s psovody – ti nám během ukázek zadržení pachatele a zastavení útočníka ukázali neuvěřitelnou souhru psovoda a psa. Jsme opravdu rádi, že máme tak schopné jednotky, které nám denně zachraňují životy!

Abychom celou akci shrnuli – Jsme opravdu rádi, že se letošní ročník takto vydařil – skvělé počasí, skvělá atmosféra a přítomnost více než 2 500 osob, kteří přišli strávit sobotu spolu s námi jsme opravdu nečekali! Závěrem děkujeme všem, kteří se aktivně podíleli na letošním ročníku Dragon Cup-u, a to zejména: Moravskoslezský Kraj, město Ostrava, město Karviná, BPA Ostrava, Trojhalí Karolina a Truhlářství Michal Kolibač za úžasnou tématickou výzdobu areálu.

Pokud Vás tato akce zaujala, přijďte příští rok na Dragon Cup 2018, který se bude konat 12. května 2018 opět v areálu Trojhalí Karolina!!! Více informací na facebookových stránkách Dragon Cup, nebo na webových stránkách https://www.dragoncup.cz/

Těšíme se na Vás,

Tým Dragon Cup – Survival & Kung Fu Club Karviná