HMB HISTORICAL MEDIEVAL BATTLES – HISTORICKÉ STŘEDOVĚKÉ SOUBOJE

Významnou součástí festivalu Dragon Cup budou rytířské souboje spolu s výstavou zbraní a zbrojí. Těšte se na napínavé souboje muže proti muži v plné zbroji se zbraní v ruce! Rytíři, jako symbol vznešenosti, odvahy a cti dodají akci potřebnou atmosféru, abyste se cítili v bezpečí hrdinů.

“Když se mě někdo zeptá na mé záliby a já zrovna nemám povídavou náladu, odpovím zkrátka, že šermuji. Nakonec to vždy stejně končí u sáhodlouhého vysvětlování a porovnávání různých odvětví šermu.

Dovolte mi tedy, abych vám představil HMB – Historical Medieval Battles (Historické středověké souboje).

Jak už název napvovída, jedná se o poměrně mladý plně kontaktní bojový sport, založený na středověkých turnajových kláních, kde mezi šraňky (ohrazené kolbiště) měří své síly týmy z celého světa, včetně týmů z Argentiny, USA, nebo třeba z Japonska.

Na videozáznamu níže, si můžete všimnout, že bojovníci jsou oděni do plných zbrojí a vyzbrojeni tupými, ocelovými zbraněmi, které jsou vráběny dle historicky doložených materiálů, ale narozdíl od historických šermířů zabývajících se celkovou rekonstrukcí určitého období středověku, jsou bojovníkům HMB povolovány, ba dokonce doporučovány novodobé ochranné prostředky, jako suspenzor, chránič zubů, nebo páteřní štít. Stejně tak bojovníci HMB používají nejen středověké bojové techniky, ale mnohdy využívají i chvaty novodobých bojových umění.

Narozdíl od soubojů, které můžete vidět na různých hradech, městských slavnostech a podobně, tyto souboje jsou plně kontaktní, nejsou secvičené a jsou pod dohledem zkušených rozhodčích, kteří každoročně podstupují speciální školení.”
sděluje Marek Noxter Axman – kapitán MFC Slezsko a vedoucí sekce rytířů během DC2018